Agapes Fotografia

Blog

Fotografia obiektów w ruchu

Fotografia obiektów w ruchu Mamy dwa sposoby fotografowania obiektów w ruchu. Jeden z tych sposobów ma miejsce, wówczas gdy wykorzystujemy bardzo krótkie czasy migawki, tzn takie, które osiągają maksymalnie 1/400 sekundy. Wszystko wówczas zależy od tego, z jaką prędkością poruszają się obiekty, a także sporo zależy od oświetlenia. Taką metodą uzyska się zdjęcie, które będzie ostre w całym kadrze. Zarówno obiekt poruszający się jak i tło będą ostre, co da nam wrażenie, jakby zastygły w czasie. Nie występuje wówczas rozmycie tła, ale zdjęcie nie ma wówczas dynamiki. Plusem takiej fotografii jest to, że obiekt fotografowany ma nierozmyte i doskonale widoczne wszelkie detale. Im krótszy stosuje się czas migawki tym lepiej, wówczas bardziej widoczny jest efekt zastygnięcia. Zastosowanie tej metody ma sens tylko przy dobrych warunkach oświetleniowych, najlepsza będzie pogoda słoneczna. Nowe modele aparatów mają wbudowane funkcje określające tryby tematyczne takie jak: „sport”, czy „zwierzęta”, nie musimy wówczas ustawiać migawki manualnie. Jeżeli aparat nie jest wyposażony w tego rodzaju funkcje, to musimy skorzystać z trybu manualnego. Mamy dwa sposoby fotografowania obiektów w ruchu. Jeden z tych sposobów ma miejsce, wówczas gdy wykorzystujemy dłuższe czasy migawki, tzn to znaczy takie, które wahają się w okolicach 1/160 sekundy. W przeciwieństwie do fotografii za pomocą krótkiej migawki, fotografie z dłuższym czasem migawki charakteryzują się rozmytym tłem. Efekt ten jest efektem celowym i sprawia, że zwiększa się dynamika zdjęcia. Jednak w przypadku takich zdjęć tylko tło pozostaje nieostre, same obiekty pozostają ostre, a nieostrość tła ukazuje ich prędkość. Efekt ten najlepiej jeżeli jest wykorzystywany w czasie brzydkiej pogody, np. przy pochmurnej pogodzie. Jednak robienie w ten sposób zdjęć może sprawiać pewne trudności. Należy zwrócić szczególną uwagę na ustawienie ostrości, gdyż źle ustawiona ostrość może rozmyć nam nie tylko tło, ale i obiekt, lub jego części. Często się zdarza, przy robieniu zdjęć osobom w biegu, że gdy źle ustawimy ostrość uzyskamy efekt rozmycia nóg lub rąk. Stosując jednak ten rodzaj zdjęć do fotografowania obiektów w ruch znacznie uwydatnimy prędkość z jaką się poruszają.

Fotografowanie krajobrazu

Fotografowanie krajobrazu Fotografie krajobrazu zawsze wzbudzają wśród odbiorców wiele emocji. Niektóre z nich są tak dobrze wykonane że możemy oczami wyobrazić sobie, że jesteśmy w samym środku tego zdjęcia. Niektóre fotografie są tak nasycone emocjami, kolorami, że oglądając je mamy ochotę być tam. Jest to jednak wielką sztuka by tak wiernie oddać na fotografii miejsce w jakim się znajdujemy. Wiele osób początkujących w dziedzinie fotografii myśli, że dobre zdjęcia wyjdą tylko, gdy znajdują się oni w jakimś egzotycznym miejscy. Jednak prawda jest inna. Także w swoje małej miejscowości możemy tak sfotografować jakieś miejsce by spowodowało się innym odbiorcom. Nie ważny tak naprawdę jest region, w jakim się znajdujemy. Ważne jest to by umiejętnie oddać charakter danego miejsca. Nie jest to łatwe, ale poprzez wiele praktyk możemy nauczyć się wykonywać najlepsze zdjęcia. Ważny jest zarówno sprzęt, choć nie musi być on koniecznie drogi jak również ważne są nasze umiejętności. Powinniśmy nie bać się pytać o porady znawców. Fotografia krajobrazu jest trudna, ponieważ możemy nie wiedzieć jakie miejsce wywrze na nas ogromne wrażenie. Ważne jest to by nie robić zdjęć co chwile nowym miejscom. Poczekać aż znajdziemy takie , które zrobi na nas wrażenie na żywo i które będziemy koniecznie przenieść na fotografii. Dzięki temu nasze zdjęcia będą oryginalne i niezwykłe. Po paru próbach każdy amator fotograf sam będzie wiedział jaka jest jego najlepsza technika fotografii krajobrazu. Nie wszytko co nas otacza interesuje każdego z nas. Jedni wola fotografować las inni przestrzeń miejsca. Ważne jest to by odnaleźć takie miejsca, które chcemy fotografował i które będziemy robić to z przyjemnością i pasją. Dzięki temu szybko zaczniemy uczyć się nowych przydatny informacji na temat fotografii i może kiedyś zostaniemy uznanymi fotografami pięknych krajobrazów.

Nocna fotografia

Nocna fotografia Fotografia nocna wielu osobom sprawia wiele trudności, szczególnie osobom niedoświadczonym. Jest to związane z istotną sprawą, jaką jest oświetlenie lub właściwie jego brakiem. Dlatego też ciemność zmusza nas do większego zużycia czasu naświetlania. W wyniku, czego należy zniwelować w celu zastosowaniu mniejszej przysłony lub podnieść wartość ISO. Zastosowanie lamy błyskowej nie jest rozwiązaniem problemów, ponieważ jej zastosowanie nie jest prostą sytuacją. Podczas fotografowania bliskiego obiektu należy użyć lamy błyskowej, ale jest to związane z obecnością bladego i niewidocznego tła. Warto posiadać lampę z regulacją siły błysku z ogólnym oddaleniem od obiektywu. Podczas wykonywania fotografii z lampą w tradycyjnym aparacie kompaktowym, gdzie znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie obiektywu jest zadaniem niezwykle trudnym. Musimy zmniejszyć siłę błysku. Pomocnym elementem będzie zmniejszenie ilości światła docierającego do naszego obiektu światłoczułego. Dlatego też warto zwiększyć przysłonę lub zmniejszyć ISO. Najlepszą metodą będzie tutaj metoda trud i błędów, co pozwolić wybrać optymalny efekt i uzyskać jak najlepsze zdjęcie. Fora internetowe doświadczają laików, którzy chcieliby osiągnąć dany rezultat z tej dziedziny. Im aparat będzie bardziej rozbudowany tym więcej efektów możemy uzyskać. Dlatego przed zakupem odpowiedniego sprzętu warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy doskonale nam doradzą i pomogą wybrać odpowiedni dla nas aparat, który będzie wykonywał efektywne fotografie.

Fotografia szkła

Fotografia szkła Fotografia szkła jest bardzo ciekawym zagadnieniem, które dostarcza nie lada problemów dla początkujących fotografów. Warto zapoznać się z niżej omówionymi wskazówkami, które pozwolą osiągnąć najlepszy efekt. Jak wiadomo szkło jest materiałem przeźroczystym i dlatego może dostarczać problemów. Na początku swojej drogi związanej z fotografowaniem szkła najlepiej rozpocząć od ćwiczeń na kieliszku. Bardzo ważnym elementem jest oświetlenie, które jest umiejscowione od spodu. Już na początku ćwiczeń dzięki takiemu świetlnemu efektowi osiągniemy zaskakujące rezultaty. Dodatkowym atutem jest stworzenie białego tła ze światłem, co pozwoli jak najlepiej zaprezentować nasze szkło. Z boku naszego szkła warto ustawić czarne tło im dłuższe tym lepszy osiągamy efekt. Warto także przyciemnić otoczenie wokół szkła, z podłogą włącznie, ponieważ w takim studiu można uchwycić jak najwięcej detali. Podczas ustawiania parametrów urządzenia warto ustawić, tak aby nasze oświetlone tło było perfekcyjnie białe. W takim ustawieniu warto skorzystać z histogramu w podglądzie aparatu. Odnośnie fotografii szkła z zastosowaniem czarnego tła, nie ma tutaj wielu wątpliwości, ponieważ nie jest to trudną rzeczą. Należy przede wszystkim pamiętać, aby czarne tło było jak najdalej oddalone od fotografowanego szkła. Taki krótki wstęp może niejednej osobie ułatwić postępowanie w takich sytuacjach, warto zastosować wyżej wymienione wskazówki w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników naszych fotografii związanych z tematyką szkła.

Poprzednie