Agapes Fotografia

Blog

Konkurs fotograficzny „Najpiękniejsze wspomnienia -wspólne wspomnienia”

Konkurs fotograficzny Konkurs „Najpiękniejsze wspomnienia -wspólne wspomnienia” jest organizowany przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, jest to konkurs dla rodziców. Konkurs jest organizowany w celu wyróżnienia oraz nagrodzenia zdjęć, na których rodzice pokażą w jaki sposób spędzają czas wspólnie z dziećmi. Celem konkursu jest również zwrócenie uwagi rodziców jak ogromne ma znaczenie częste przebywanie z dziećmi, które poprzez zabawę i naukę buduje pozytywne wzorce rodzica. Ponadto ważne jest rozpowszechnienie pozytywnego podejścia do wychowania dzieci, które objawia się częstymi nagrodami i zakazem używania kar fizycznych. Dodatkowo Komitet Ochrony Praw Dziecka zbiera środki finansowe przeznaczane na działania statutowe KOPD, poprzez pobieranie opłat za zgłoszenie uczestnictwa. Konkurs trwa w dniach 5 listopada 2008 roku do 31 stycznia 2009. W tym czasie będą przyjmowane zgłoszenia jednej lub kilku fotografii, na których przedstawiono sposób, w jaki rodzice spędzają czas z dziećmi. W konkursie przewidziano jedną nagrodę główną i 3 wyróżnienia. Kurs jest organizowany dla tych osób, które chciałyby nauczyć się jak robić fotografię portretu, krajobrazu, a także zdjęcia nocne i makrofotografię. Kurs obejmuje również naukę podstaw komputerowej obróbki zdjęć. Na kurs mogą uczęszczać osoby, które dopiero zaczynają robić zdjęcia jak też wszyscy, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności. Podczas kursu osoby uczęszczające będą mogły robić zdjęcia ciekawym ludziom, będą również mieć możliwość odwiedzenia interesujących miejsc i brania udziału w ważnych wydarzeniach. Wszędzie będą mieli możliwość nauczenia się jak robić nie tylko poprawne technicznie, ale zarówno ciekawe zdjęcia. Na kursie duży nacisk kładzie się na ćwiczenie kompozycji, nauka obejmuje również szukanie interesującego światła, a także kursanci będą się uczyć jak zwrócić uwagę na perspektywę. Uczestnicy warsztatu fotograficznego będą mieli możliwość uczestniczenia i fotografowania na wystawie kotów rasowych, zrobią zdjęcia we wnętrzu Zamku, na lotnisku oraz na podziemny parkingu.

Retusz i obróbka zdjęć

Retusz i obróbka zdjęć Najpopularniejszym programem graficznym do obróbki zdjęć jet Photoshop. Najbardziej użytecznym narzędziem do retuszu jest stempel. Dzięki niemu możemy szybko usunąć wszystkie elementy, które nam przeszkadzają w fotografii czyli np. pryszcze, śmieci, kable itp. Jednak należy pamiętać, że o ile mamy do czynienia z małymi elementami nie powinniśmy mieć problemów z usunięciem, przy większych elementach usunięcie ich wymaga znacznej wprawy. Stempel pozwala również na to, by skopiować kawałek zdjęcia i przenieść go w inne miejsce. Obszar jaki chcemy skopiować zależy od tego jaką wielkość stempla wybierzemy. Jednak przy użyciu stempla możemy się spotkać z tym, że pojawią się różnice w zdjęciu między kolorami graniczącymi ze sobą, do niwelacji tych niepożądanych efektów służy narzędzie „Rozmycie”. Można dowolnie regulować wielkość i intensywność rozmycia w celu osiągnięcia zamierzonego efektu. Jeżeli wyretuszowaliśmy już zdjęcie za pomocą stempla i zdjęcie jest pozbawione pieprzyków, zmarszczek czy blizn, to jak poprawić krawędzie twarzy, gdy chcemy ją nieco wyszczuplić. Do tego służy narzędzie „Skraplanie”.

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu Stabilizacja obrazu to bardzo przydatna funkcja. Najczęściej występuje w aparatach z klasy super-zoom, czyli tych bardziej profesjonalnych. Przy zakupie zwróćmy uwagę, czy jest to stabilizacja mechaniczna (optyczna), ponieważ uzyskamy w ten sposób lepszą korektę drgania ręki. Dobrym, jednak nie tak skutecznym rozwiązaniem jak stabilizacja obrazu, jest cyfrowa stabilizacja obrazu. Polega ona głównie na tym, że automatycznie podwyższa się przez aparat czułość ISO w trudnych warunkach oświetleniowych. Poza stabilizacją obrazu są również inne aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę kupując nowy sprzęt fotograficzny. Dość istotnym parametrem jest np. wyświetlacz LCD. Przy wyborze wyświetlacza musimy jednak zdać się na własny gust. Obecnie większość producentów aparatów fotograficznych montuje w swoich aparatach 2,5″ LCD. Przy zakupie aparatu powinniśmy zwrócić również uwagę na to czy ma wizjer optyczny lub elektroniczny. Nie jest to wymagane, aczkolwiek jest to bardzo przydatne rozwiązanie, gdyż zdecydowanie ułatwi to nam kadrowanie zdjęć.