Agapes Fotografia

Blog

Rozdzielczość matrycy

Rozdzielczość matrycy Oczywiście, rozdzielczość matrycy jest ważna, i to że zwracamy na nią uwagę podczas zakupu nowego aparatu jet dobre. Jednak błędem i to bardzo dużym jest to, że przy wyborze aparatu decydujemy się na dany model tylko ze względu na to, że ma dużą rozdzielczość. Wśród wielu kupujących panuje zasada: im więcej pikseli tym lepiej, i nic innego się nie liczy. Otóż rozdzielczość nie jest najważniejszym kryterium jakim powinniśmy się kierować podczas kupna aparatu. Duża rozdzielczość bowiem przyda się nam tylko wówczas gdy będziemy robić odbitki dużych formatów, tzn. przynajmniej formatu 20×30 cm. Musimy zwrócić uwagę na to by na małej matrycy nie umieszczono nam zbyt wielu pikseli, gdyż spowoduje nam to spore szumy na zdjęciach, które będą robione przy słabym oświetleniu. Minusem wielu pikseli w aparacie jest jeszcze to, że zdjęcia robione takimi aparatami mają zazwyczaj duże rozmiary, musimy wówczas zainwestować w większą kartę pamięci. Do domowych zdjęć wystarczą w zupełności aparaty z matrycą o rozdzielczości 5 milionów pikseli.

Fotografia

Fotografia Fotografia z języka greckiego jest to zbiór słów: światło i pisze lub też rysuje. W wolnym tłumaczeniu fotografia to rysowanie za pomocą świtała. Dziedzina fotografii jest niezwykle rozlegała. Samych podstawowych technik fotografii jest bardzo wiele. Do najbardziej popularnych należy fotografia analogowa. Wówczas zdjęcia zapisywane były a znanych nam kliszach a następnie wywoływane w tradycyjny sposób. Obecnie rozpowszechniona jest fotografia cyfrowa. Wówczas nasze zdjęcia zapisywane są na nośnikach cyfrowych i są możliwe do odtworzenia na komputerze lub innym nośniku cyfrowym. Zmiany w fotografii można także zaobserwować w sprzęcie. Jak widomo coraz częściej stosuje się urozmaicenie w sprzęcie dodaje się kolejne elementy, które mają pomoc w zrobieniu jak najlepszych zdjęć. Jednak wielu znawców fotografii przekonuje, ze to nie od drogie sprzętu zależy zrobienie niezwykłego zdjęcia. Obecnie dla na s zrobienie zdjęć a następnie zgranie na nośnik nie jest żadna trudnością . Jednak początki fotografii nie były takie łatwe. Pierwsza barwna fotografia powstała w 1900 roku. Wykonawcą był Jan Szczepanik. Następnie Szczepanik opatentował tą metodę zarówno w USA jak i w Wielkiej Brytanii. Na podstawie licencji Szczepanika amerykańska firma Kodak w roku 1928 wprowadziła do sprzedaży film barwny „Kodachrome” a niemiecka firma AGFA po ulepszeniu jego projektu wyprodukowała własne aparaty małoobrazkowe „Agfacolor”. Jednak to Herschel wprowadziła pierwszy raz termin fotografia. I od tego momentu dziedzina ta zaczęła się niezwykle prężnie rozwijać. Powstawały pierwsze trójwarstwowe barwne filmy. W Polsce fotografia znana była w 1839 roku. Wówczas gazeta Kurier Warszawski pierwszy raz wydrukował ogłoszenie oferujące aparaty. Początek przemysłu fotograficznego na ziemiach polskich to rok 1887, kiedy chemik Piotr Lebiedziński założył w Warszawie fabrykę papierów fotograficznych FOTON. W 1899, również w Warszawie, powstała wytwórnia aparatów fotograficznych i obiektywów FOS.

Ogniskowa i obiektyw

Ogniskowa i obiektyw Bez obiektywu nie może działać żaden aparat. Jego zadanie polega na zbieraniu światła i skupianiu go na powierzchni światłoczułej, czyli matrycy. Obiektyw zbudowany jest z kilku wklęsłych i wypukłych soczewek zrobionych ze szkieł optycznych. Soczewka wytwarza ostry obraz przedmiotów, które znajdują się w pewnej odległości. Aby udało się złapać ostry obraz na innych obiektach trzeba przesunąć soczewkę względem matrycy. Do tego niezbędna jest funkcja autofocus w aparacie cyfrowym. Ogniskowa natomiast jest miarą zdolności soczewki do powiększania obrazu. Im ogniskowa jest dłuższa, tym większe będzie powiększenie. Ale jeśli wzrasta powiększenie, to zmniejsza się pole widzenia. Właśnie ze względu na kąty widzenia obiektywy dzielimy na szerokokątne, czyli krótkoogniskowe i teleobiektywy czyli długoogniskowe. W praktyce najłatwiej spotykamy obiektywy zmiennoogniskowe, czyli tradycyjne zoomy. Kupując aparat musimy wiedzieć, że w różnych modelach aparatów cyfrowych różne ogniskowe odpowiadają identycznej szerokości kadru. Dlatego też producenci podają najczęściej dwa zakresy ogniskowych np. w Olympus C-730Z: 5,9-59 mm to ogniskowa rzeczywista i jej odpowiedni w fotografii 35 mm (38 – 380 mm), który pozwala się zorientować w możliwościach układu optycznego, czyli zomm x 10.

Retusz i obróbka zdjęć

Retusz i obróbka zdjęć Najpopularniejszym programem graficznym do obróbki zdjęć jet Photoshop. Najbardziej użytecznym narzędziem do retuszu jest stempel. Dzięki niemu możemy szybko usunąć wszystkie elementy, które nam przeszkadzają w fotografii czyli np. pryszcze, śmieci, kable itp. Jednak należy pamiętać, że o ile mamy do czynienia z małymi elementami nie powinniśmy mieć problemów z usunięciem, przy większych elementach usunięcie ich wymaga znacznej wprawy. Stempel pozwala również na to, by skopiować kawałek zdjęcia i przenieść go w inne miejsce. Obszar jaki chcemy skopiować zależy od tego jaką wielkość stempla wybierzemy. Jednak przy użyciu stempla możemy się spotkać z tym, że pojawią się różnice w zdjęciu między kolorami graniczącymi ze sobą, do niwelacji tych niepożądanych efektów służy narzędzie „Rozmycie”. Można dowolnie regulować wielkość i intensywność rozmycia w celu osiągnięcia zamierzonego efektu. Jeżeli wyretuszowaliśmy już zdjęcie za pomocą stempla i zdjęcie jest pozbawione pieprzyków, zmarszczek czy blizn, to jak poprawić krawędzie twarzy, gdy chcemy ją nieco wyszczuplić. Do tego służy narzędzie „Skraplanie”.

Poprzednie