Agapes Fotografia

Blog

National Geographic

National Geographic The National Geographic jest jedną z najbardziej znanych i cenionych gazet na świecie prezentujących zdjęcia krajobrazów, architektury, ludzi. Zdjęcia tam publikowane nie raz u odbiorcy wywołują wiele emocji począwszy do uśmiechu a skończywszy na smutku. The National Geographic ukazuje się raz w miesiącu. Gazeta ta wyróżnia się na rynku gazet swoją znaną już wszystkim żółtą obwódką oraz tym, że ma twardą okładkę oraz strony też są twardsze niż inne gazety. Gazeta ta publikuje zdjęcia wielu znanych fotografów, którzy podróżują po całym świcie i obiektywem fotografują niezwykle miejsca i niezwykłych ludzi. Ciekawostką jest to, ze to właśnie The National Geographic po praz pierwszy umieścił kolorowe fotografie w latach 20 XX wieku. Warto także zaznaczyć że do roku 1960 na okładce The National Geographic publikowane były teksty dopiero po tym roku zaczęto publikować ciekawe fotografie na stronie głównej. Do jednej z najbardziej znanych fotografii w gazecie The National Geographic jest fotografia o nazwie „ Afgańska dziewczyna” . Jest to zdjęcie opublikowane w roku 1985 . Autorem zdjęcia jest fotograf Steve McCurry Zdjęcie te wykonał w 1984 roku. Dziewczynka na fotografii ma 14 lat i jest uciekinierką. Zdjęcie zrobiło ogromne wrażenie przede wszystkim ze względu na przeraźliwe, smutne spojrzenie dziecka. Po zrobieniu zdjęć w 2002 roku dopiero poznano tożsamość i pochodzenie dziewczynki. Nazywa się ona Sharbat Gula z plemienia Pasztunów. Obecnie mieszka a w Afganistanie ma męża i 3 dzieci. Oprócz wspanialej i pełnej emocji fotografii w 2003 roku został nakręcony film dokumentalny o bohaterce zdjęcia. Gazeta ta wydawana jest prawie w większość pastwa na świecie. Również i w Polsce. Najbardziej znanym fotografem robiącym niezwykle zdjęcia i teksty do gazety The National Geographic jest Martyna Wojciechowska.

Matryca CCD

Matryca CCD Każdy piksel matrycy jest czuły na światło o bardzo szerokim zakresie – generowanie ładunków następuje właśnie pod wpływem światła widzialnego, ale również w wyniku oświetlenia przetwornika podczerwienią. Aby nasz aparat uwiecznił kolory potrzebny jest mechanizm, który rejestruje światło o każdej z trzech podstawowych barw, czyli czerwoną , zieloną i niebieską. Taką funkcję spełniają specjalne filtry umieszczone tuż przed matrycą. Mówiąc prostym językiem matryca przypomina trójkolorową szachownicę, na której 1/3 pól jest czuła czerwień, na kolejnej części błękit i na ostatniej kolor zielony. Zespól soczewek to ostatni element przetwornika obrazu. Jego zadaniem jest skupienie światła n a powierzchni komórek. Matryce CCD powoli już zastępują nowocześniejsze typu CMOS. Elementy tego typu są czułe w każdym punkcie na wszystkie barwy jednocześnie, dlatego też kolory są ostrzejsze, a rozdzielczość jest dużo wyższa. Na przykład lustrzanki posiadają matryce CMOS o liczbie ok. 13 milionów pikseli, czyli są ponad dwa razy lepsze niż przetworniki CCD. Najbardziej zauważalnym elementem w cyfrówce jest ekran LCD. Dzięki niemu można podglądać na bieżąco obraz, jaki fotografujemy, następnie go obejrzeć, unikając w ten sposób fotograficznych wpadek. Choć bardzo ułatwiają fotografowanie, to jednak mają jedną dużą wadę nie można ich używać w ujemnych temperaturach oraz przy ostrym świetle słonecznym. Niektóre aparaty posiadają także głosowy komentarz przy każdej fotografii. Aparaty cyfrowe mają również możliwość robienia zdjęć panoramicznych, które ukazują całe otoczenie wokół punktu, któremu pstrykamy fotkę. Takie fotografie najlepiej wykonuje się umieszczając aparat na statywie. Fotografowanie ułatwia również automatyczne sterowanie ekspozycją, czyli odpowiednio ustawia się przesłona, czas otwarcia migawki i parametr ISO. Ma to wpływ na jasność i ostrość zdjęcia oraz nasycenie barw. Możemy być jednak pewni, że nasze zdjęcie jakościowo będzie bardzo dobre. Wymieniając elementy cyfrowe oczywiście nie można zapomnieć o kracie pamięci. Dzięki dużym pojemnościom możemy przechowywać na nich nawet kilka tysięcy zdjęć. Poza tym w niektórych aparatach jest również funkcja nagrywania filmu, więc duża karta z pewnością pomieści ważny dla nas film.

Dariusz Żabiński

Dariusz Żabiński Dariusz Żabiński jest znanym w naszym kraju artystą fotografikę. Urodzili się w 1953 w mieście w województwie wielkopolskim Śremie. Choć nie zajmował się fotografia od dziecka i skończył technikum leśnie to obecnie jest znany i ceniony w tym co robi. Na początku swej drogi zajmował się kręceniem filmów. Dopiero 1 978 zaczął interesować się fotografią przyrody. Jego zdjęcia nie maja jednego określonego nurty. Żabiński fotografuje zwierzęta i rośliny ale też robi zdjęcia krajobrazom zarówno miejskim jak i architekturze. Zdjęcia te przedstawiają najczęściej swoje rodzinne miasto. W ostatnich latach fotograf zaczął też interesować się abstrakcją w sztuce. Fotograf do obróbki zdjęć nie wykorzystuje ani komputera ani tez nośników cyfrowych. Mimo tego jego zdjęcia niekiedy przypominają erę prehistoryczną. Dariusz Żabiński jest ceniony fotografem w naszym kraju co widać po nagrodach jakie zdobywa na wielu wystawach . Pierwsza swą nagrodę dostał w roku 1982 na – Międzynarodowym Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu. Później już regularnie ejgo zdjęcia były nagradzane. Dariusz Żabiński ni tylko wystawia swe przepiękne fotografie możne je także zobaczyć w czasopismach poświęconych tematyce przyrodniczej nie tylko w naszym kraju. Zdjęcia Żabińskiego umieszcza gazeta z Wielkiej Brytanii, z Niemczech . W Polsce można je zobaczyć w National Geographic Polska. Dzięki publikacjom zagranicznym ludzie poza naszym krajem mogą poznać talent Żabińskiego. Sam fotograf mówi często, że wystarczy jak zamknie oczy i już przed oczami staje mu świat wyobraźni, marzeń Fotografie zaś porównuje do dary patrzenia na świat . I podkreśla ,że aby zrobić dobrą fotografię to Początek obrazu może być improwizacją ale koniec musi być sztuką. Jest to genialny polski fotograf ,który oddaje niezwykle emocje w swoich fotografiach.

Aparat cyfrowy

Aparat cyfrowy Aparat cyfrowy działa dokładnie tak samo, jak dawne klasyczne aparaty fotograficzne na klisze, tyle że zamiast błony filmowej na płaszczyźnie ogniskowej umieszczony jest układ elektroniczny znany potocznie jako matryca CCD. Poza tym różni się tym, że większość cyfrówek nie posiada mechanicznego urządzenia spustu migawki. Zamiast tego matryca jest uaktywniana na ściśle określony czas, co odpowiada czasowi otwarcia migawki w tradycyjnym aparacie fotograficznym. Kiedy robimy zdjęcie cyfrowym aparatem, to matryca CCD próbkuje światło docierające przez obiektyw i przetwarza je na sygnały elektryczne. Później sygnały te są wzmacniane i przesyłane do konwertera analogowo – cyfrowego, który nadaje im postać cyfr. Na końcu zabudowany w aparacie komputer przetwarza zgromadzone dane cyfrowe, które następnie zapisywane są w pamięci jako zdjęcie. Większość aparatów przetwarza obraz na bieżąco. Są też takie aparaty, w których lekkie naciśnięcie spustu migawki powoduje ustawienie ostrość. Większość tych urządzenie reguluje jasność w sposób elektroniczny, Dla tego też przesłona jest nadal obecna w większości modeli aparatów.

Poprzednie