Agapes Fotografia

Blog

Obiektyw i zoom optyczny

Obiektyw i zoom optyczny Przy zakupie nowego aparatu powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie parametry obiektywu i zoomu optycznego będzie miał nasz nowy zakup. Ważne dla początkujących fotografów jest, by obiektyw był bardzo jasny. O tym jak jasny jest nasz obiektyw możemy dowiedzieć się biorąc aparat do ręki, gdyż informacja o tym jaka jest jasność obiektywu w większości aparatów jest umieszczona na obudowie. Oznaczenie jasności znaczy, jaką jasność posiada obiektyw na szerokim kącie, czyli bez używania zoomu optycznego. Oraz jaką jasność ma obiektyw w trybie tele, czyli przy użyciu pełnego zoomu. W wypadku, gdy bierzemy pod uwagę jasność obiektywu im mniejsze będą te wartości tym lepiej, dlatego że uzyskamy lepszy efekt robionego zdjęcia przy trudniejszych warunkach świetlnych, przy u życiu krótszych czasów przysłony. Jeżeli chodzi o zoom,to większość aparatów ma funkcję 3-krotnego przybliżenia. Istnieje również średnia klasa aparatów, posiadająca 6-krotny zoom, a także dostępne są aparaty klasy super-zoom posiadające 12x, oraz 16x przybliżeniem. W tej chwili dostępne są na rynku aparaty o zoomie od trzy krotnego dla amatorów, nie robiących zdjęć profesjonalnych, po aparaty z zoomem szesnastokrotnym dla osób robiących zdjęcia bardziej profesjonalne. Zoom optyczny jest sprawą przydatną i kupując nowy aparat fotograficzny powinniśmy zwrócić uwagę jaki zoom ma aparat. Zoom optyczny ułatwia w znacznym stopniu kadrowanie i głównie przybliżanie obiektów będących daleko. Możemy się pokusić o kupo aparatu z super-zoomem, ale wówczas musimy wiedzieć, że zdjęcia robione takim aparatem wychodzą ciemniejsze i dobrze gdy są robione przy słonecznej pogodzie. Jednak, gdy tak duży zoom nie będzie nam potrzebny, to lepiej nie inwestować w aparat z super-zoomem, gdyż są one znacznie droższe od tych, z zoomem mniejszym, a ponadto gabarytowo znacznie większe. Jeżeli chodzi o zoom cyfrowy, to błędem jest zwracanie uwagi na ten parametr. Zoom cyfrowy jest w ogóle nie przydatny, gdyż zdjęcia robione z jego wykorzystaniem są znacznie gorszej jakości. Zoom cyfrowy polega na tym, że piksele są cyfrowo powiększane, a z tym wiąże się utrata jakości robionego zdjęcia.

Strona „Fotografia Przyrodnicza”

Strona  W Internecie można odnaleźć wiele porad dotyczących fotografii. Istnieje storna Fotografia Przyrodnicza.pl na której osoby nie tylko związane z fotografią mogą dyskutować o fotografii. Na stronie tej można przeczytać wiele cennych porad ludzi, którzy od lat zajmują się dziedziną fotografii. Stronę tę założyli miłośnicy fotografii natury. Jak informują na swoje stronie każdy chętny może przyłączyć się do tej dyskusji. Porady jakie są tam udziela dotyczą sprzętu do fotografowania najlepszych miejsc do robieni niezwykłych zdjęć. Strona fotografie przyrodnicze informuje także o ciekawych wystawach znajdujących się w Polsce. Oprócz tych porad strona ta umieszcza zdjęcia nadesłane przez fotografów nie tylko specjalistów, ale także i osób, które dopiero zaczynają swą przygodę z aparatem. Dzięki takim stronom każda osoba może zapoznać się z dziedziną fotografii od podstaw. Osoby umieszczające tam porady chcą jak najlepiej pomóc w wytłumaczeniu jak zacząć przygodę z aparatem. Zachętą do zalogowania się na stronie WWW.fotografia-przyrodnicza.pl jest możliwość zarówno dodawania sowich zdjęć dzięki czemu mogą nas zobaczyć inne osoby i jest to tez szansa na to by ktoś fachowo zainteresował się naszymi zdjęciami. Z drugiej strony możemy także podpatrzyć jak inni robią zdjęcia i można w ten sposób wiele nauczyć się . Strona ta jest łatwo dostępna w każdej chwili można się na niej zalogować. Nie trzeba wnosić żadnej opłaty za rejestracje. Osoby, które chcą zacząć współprace z strona fotografie przyrodnicze mogą wysłać swe propozycje na rozbudowę jej. Strona ta jest przydana zarówno dla osób które zaczynają Uzelac się w kręgu fotografii jak i dla tych którzy już od dawna są w nim. Mogą oni udzielać cennych porad dla nowscy fotografów. Natomiast ci drudzy mogą miedzy sobą wymieniać się cennymi uwagami jak i komentarzami a nawet krytycznymi co do zrobionych zdjęć.

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu Stabilizacja obrazu to bardzo przydatna funkcja. Najczęściej występuje w aparatach z klasy super-zoom, czyli tych bardziej profesjonalnych. Przy zakupie zwróćmy uwagę, czy jest to stabilizacja mechaniczna (optyczna), ponieważ uzyskamy w ten sposób lepszą korektę drgania ręki. Dobrym, jednak nie tak skutecznym rozwiązaniem jak stabilizacja obrazu, jest cyfrowa stabilizacja obrazu. Polega ona głównie na tym, że automatycznie podwyższa się przez aparat czułość ISO w trudnych warunkach oświetleniowych. Poza stabilizacją obrazu są również inne aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę kupując nowy sprzęt fotograficzny. Dość istotnym parametrem jest np. wyświetlacz LCD. Przy wyborze wyświetlacza musimy jednak zdać się na własny gust. Obecnie większość producentów aparatów fotograficznych montuje w swoich aparatach 2,5″ LCD. Przy zakupie aparatu powinniśmy zwrócić również uwagę na to czy ma wizjer optyczny lub elektroniczny. Nie jest to wymagane, aczkolwiek jest to bardzo przydatne rozwiązanie, gdyż zdecydowanie ułatwi to nam kadrowanie zdjęć.

Fotografia zwierzaków

Fotografia zwierzaków Wiele osób uważa by zrobić dobra fotografie zwierząt koniecznie trzeba udać się do egzotycznych regionów świata. Oczywiście regiony safari czy nie odkrytych wysp dają większe możliwości sfotografowania niezwykłych okazów. Jednak na sam początek zabawy z fotografią warto zapoznać się z zwierzętami w naszym kraju czy też przy domowym lesie. Oczywiście nie zrobimy zdjęć tygrysów czy oryginalnych ptaków ale na pewno zwierzęta w naszej okolicy nie są ąż tak dzikie i na pewno łatwiej będzie je nam sfotografować. Warto jednak pamiętać by podczas próby zrobienia zdjęć zwierzęciu uważać na to by nie zniszczyć jego miejsca zamieszkania. Musimy także zwrócić uwagę na otoczenie jakie znajduje się w pobliżu naszego wybranego elementu. By jak najbliżej podejść do zwierzęcia i oswoić go z nami i z naszym aparatem wielu ludzi częstuje je jakimiś przysmakami. Częstując wiewiórkę orzechami możemy sfotografować ja z bliska także podczas jedzenia co nadaje charakteru naszej fotografii. Jednak i w takich przypadkach trzeba zachować umiar. Dokarmianie niektórych a podziej pozostawienie samych może spowodować śmierć zwierzęcia. Niezwykle może wyglądać fotografia paktów w locie .Jest to niezwykle trudne do uchwycenia tak by zachować ostrość zdjęcia. Na sam początek zabawy w fotografie ptaków w locie warto upodobać sobie gołębie lub też mewy. Jeżeli już stwierdzimy, że mrzemy ruszać z naszym aparatem na dzikie tereny np. Afryki warto na początek zapoznać się z gatunkami zwietrzą tam występujących. Nie wszystkie można fotografować, ponieważ mogą agresywnie na to zareagować Warto też uzbroić się w cierpliwość. Zobaczenie niezwykłych okazów i sfotografowanie ich w oryginalnej pozycji niekiedy wymaga wielu godzi czekania . Jednak efekt naszej pracy wynagradza nam wszystkie nasze bolączki i trudności.

Poprzednie